Annons

Zanidip subventioneras tillsvidare

Beslutet om att ta ut blodtryckspreparatet Zanidip ur
högkostnadsskyddet får inte verkställas. Det är kammarrättens bud efter
att företaget Meda överklagat TLV:s beslut.

7 okt 2008, kl 13:17
0

Annons

När Tandvårds- och läkemedelsförmånsnämnden, TLV i februari presenterade sin genomgång av blodtryckssänkande läkemedel var Zanidip (lerkanidipin) en av tre substanser som skulle tas ut ur förmånssystemet från och med den 1 september i år.

Företaget Meda överklagade beslutet till länsrätten som gick på TLV:s linje. Motiveringen var att läkemedlet inte visat bättre resultat än liknande preparat som kostar hälften så mycket. Meda överklagade då beslutet till kammarrätten som nu beslutat att pröva ärendet.  I och med detta bestämde kammarrätten också att TLV:s beslut från i februari inte gäller fram till att en domstol sagt något annat.
–    Beslutet att ta ut Zanidip ur förmånssystemet inhiberas vilket betyder att det inte gäller. Tills vidare är alltså läkemedlet tillbaka i förmånssystemet, säger Odd Swarting på Setterwalls Advokatbyrå som är Medas ombud i förhandlingarna.

TLV kommer nu  i sin tur att överklaga själva inhiberingen till regeringsrätten eftersom nämden menar att Zanidip inte bör subventioneras tills dess att kammarrätten fattat sitt beslut.

Tidigare chefredaktör Läkemedelsvärlden.se
Previous article Ingen tydlig effekt av influensavaccin hos barn
Nästa artikel Eli Lilly köper bioteknikbolaget ImClone