Det smärtstillande läkemedlet diklofenak, Voltaren, har så allvarliga biverkningar att det bör strykas från WHO, Världshälsoorganisationsens lista över viktiga läkemedel. Det skriver forskare i en artikel i PLoS medicine. Skälet är de kardiovaskulära biverkningar som förknippas med substansen.
Forskarna bygger sin ståndpunkt på en genomgång av metaanalyser som de gjort för att ranka risken för kardiovaskulära biverkningar vid behandling med NSAID-läkemedel. Diklofenak, etoricoxib och den indragna substansen rofecoxib, Vioxx, var förknippade med högst risk, medan naproxen klarade sig bra. Men när forskarna tittade på 100 länders listor över viktiga läkemedel fann man att diklofenak fanns med på 74 listor, naproxen på 27.
Forskarna anser att användningen av diklofenak är ett problem i såväl fattiga som rika länder. Risken för kardiovaskulära biverkningar som stroke och hjärtattack ökar betydligt med diklofenak. Hälsovårdsmyndigheter och läkemedelsverk borde allvarligt överväga att dra in försäljningen av diklofenak är forskarnas budskap.
Skribenten är själv ansvarig för det hen skriver i kommentatorsfälten på www.lakemedelsvarlden.se. Läs mer
Varför inte en länk till studien som ändå är publicerad ”open access”?
Studien ligger länkad till höger ”artikel i PLoS”.
Sorry – har en tendens att missa sånt… Bortskämd med hypertext… 😉