Friade & fällda

Här skriver vi om ärenden som behandlats av IGM eller NBL där företag misstänkts ha brutit mot regelverket för marknadsföring av läkemedel.

IGM är Läkemedelsindustrins informationsgranskningsman. Hit kan företag anmäla varandra om de anser att någon brutit mot industrins etiska regelverk. IGM kan också själv initiera utredningar om han anser viss marknadsföring är felaktig. IGM är en person.

NBL är Nämnden för bedömning av läkemedelsinformation. Bedömer ärenden som överklagats från IGM. Hit lämnar Läkemedelsverket anmälningar om de anser företag brutit mot regelverket. Nämden utgörs av flera ledamöter.

 

Toviaz inte särskilt effektivt

När ett företag i sin marknadsföring påstår att deras läkemedel är effektivt är de ofta ute på hal is. Så också Pfizer i sina annonser för fesoterodin, ett medel mot överaktiv blåsa.
Företag: 
Pfizer
Instans: 
IGM
Fällda

För att i marknadsföringen hävda att ett läkemedel är effektivt måste det också framgå i vilket avseende och på vilket sätt läkemedlet är effektivt, förutom att det måste ha stöd i produktresumén.

När Pfizer i sin marknadsföring av Toviaz, som behandlar symtom från en överaktiv blåsa, påstår att medlet gör det effektivt har IGM inte kunnat finna något stöd för det påståendet i SPCn.

Läkemedel som godkänns för marknadsföring är alltid effektiva nog för att få marknadsföras, konstaterar IGM och Toviaz har inte bevisats vara effektivare än konkurrerande läkemedel.

Övertrampet kostar Pfizer 90 000 kronor och företaget har lovat att ordet effektivt ska bort från annonserna senast 1 september i år.

Dnr W1355